Vývoj cen bytů ve vybraných lokalitách

28.05.2019

V návaznosti na předchozí článek se podívejme na vývoj cen bytů v konkrétních lokalitách.

Praha

Ceny bytů v Praze rostou nepřetržitě již od začátku roku 2014. Konec roku 2018 nebyl i přes regulaci hypotečních úvěru výjimkou. Český statistický úřad uvádí v roce 2018 nárůst cen o 10 %, ve 4. čtvrtletí roku pak o 2,4 %. Trend zatím pokračuje i v roce 2019, kde u všech segmentů bytového fondu dochází k růstu. Nejrychleji rostoucí jsou ceny bytů v cihlových domech v osobním vlastnictví, naopak nejmenší nárůst cen zaznamenaly byty v panelových domech v družstevním vlastnictví. Průměrná cena bytu v cihlovém domě se zastavila na novém historickém maximu 85 200,- Kč za m2, což představuje tempo růstu o 3 % až 4 % za čtvrtletí. Byty v panelových domech se cenově dostaly na 66 700,- Kč za m2, jejich ceny vyrostly od konce roku jen o 1 %.

Regiony

Ostatní sledované regiony i města se chovají velmi podobně a prakticky ve všech pokračuje růstový trend. V Brně se průměrná cena bytu dostává aktuálně k 56 tisíc Kč za m2. V Plzni poprvé v historii překročila o několik set korun hranici 40 tisíc. Kč za m2. Těsně pod touto hranicí se pohybuje cena v Kolíně, Kladně a Českých Budějovicích. Ústí nad Labem, jako tradičně nejlevnější krajské město, také trhá historická maxima a ač se ve srovnání s ostatními městy bude zdát hodnota 17,5 tisíce Kč za m2jako velmi nízká, ještě před třemi lety byla cena 14 tisíc Kč za m2a před pěti lety dokonce 10,5 tisíce Kč za m2.

Je velmi zajímavé, že i přes všechna negativní očekávání ceny stále rostou.
Pojďme se podívat na některé hlavní faktory ovlivňující ceny bytů:

  • objem hypotéčních úvěrů klesl ve 4. čtvrtletí 2018 téměř o třetinu, aby se následně v letošním roce začal postupně normalizovat. Úroková sazba, tedy cena peněz, v posledních měsících stagnuje a stále se drží na relativně nízkých hodnotách.
  • cena nájemního bydlení sleduje trend nárustu absolutní ceny a roste rychleji než úrokové sazby.
  • výstavba nových bytů je stále ovlivněna tragickou politikou státu a nepokrývá ani zdaleka potřeby lidí, kteří se přesouvají do větších měst. Výhled v této oblasti je stále velmi tristní, byť březnová čísla v roce 2019 patřila k nejvyšším od roku 2008. Je ovšem otázkou, zda jeden podařený měsíc znamená začátek lepších časů.
  • Platy stále rostou, nicméně index porovnávající cenu bytu a průměrný plat stále roste (ceny rostou rychleji než platy), nicméně stále nedosahuje hodnot předkrizových let 2007 a 2008. 

A jak to aktuálně vypadá s návratností nájmů? Podrobnou statistiku pro dané regiony s ohledem na typ bytu najdete v následujících grafech:


Chcete více odborných rad?