Nejčastější chyby při prodeji nemovitosti

05.04.2019

Asi každý z nás chce prodat svoji nemovitost za nejvyšší možnou cenu na trhu a pokud možno rychle. Ale jak toho dosáhnout a co naopak ke zdárnému cíli nikdy nevede? Podívejme se na nejčastější chyby, kterých se prodávající při prodeji nemovitosti dopouští.

Špatné nastavení tržní ceny nemovitosti

Pokud hned na počátku prodávající nastaví cenu nemovitosti vysoko nad její reálnou tržní hodnotu, dostává se snadno do vlastní pasti. Špatně oceněná nemovitost je totiž dlouhodobě neprodejná a ve většině případů je klient nakonec přinucen souhlasit s výrazným snížením ceny hluboko pod reálnou hodnotu.

Nedostatečně připravená prezentace nemovitosti

Dalším častým problémem je nedostatečná příprava nemovitosti a nekvalitní prezentace. Taková reklama pak působí vedle té profesionální velmi neatraktivně a kupujícího tak mezi ostatními inzeráty vůbec nezaujme.

Prodej s více realitními kancelářemi

Pokud nabízí nemovitost více realitních makléřů, najde pak kupující v inzerci několik podobných nabídek na stejný "produkt", někdy však s rozdílnými informacemi a rozdílnými cenami. Kupující je z toho přinejmenším zmaten, taková prezentace na něj působí nedůvěryhodně. Zároveň má kupující snahu oslovit toho makléře, který mu bude ochoten dát největší slevu a vy jste tak vystaveni tlaku na snižování ceny.

Spolupráce s realitní kanceláří bez jakékoliv smlouvy

Podpisem zprostředkovatelské smlouvy si obě strany hned od počátku nastaví jasná pravidla - za kolik se bude nemovitost nabízet, co vše se zavazuje pro Vás makléř udělat a uhradit, jaká bude výše provize a v jakém časovém horizontu by se mělo vše stihnout. Pokud je někdo ochotný nabízet vaši nemovitost bez sjednání jasné a srozumitelné smlouvy, celý proces prodeje je pak netransparentní a nejistý.

Jak tedy postupovat, pokud se chystáte prodat nemovitost?

- svěřte prodej nejlépe profesionálovi

- vyberte si jednoho makléře, který má potřebnou certifikaci, dobré reference, profesionální prezentaci a promyšlenou marketingovou strategii

- a pak už nemusíte dělat nic :-)... 

Přihlašte se k odběru novinek

Pokud si přejete být informování o novinkách v oblasti realit, pak označte mé facebookové stránky jako "to se mi líbí" a budete vědět vše jako první.